Sposoby układania płytek
Płytki kwadratowe, prostokątne, a może bardziej oryginalne kształty jak rybie łuski czy romby, podczas urządzania wnętrza możesz zdecydować się na różne opcje.
PŁYTKI KWADRATOWE
To jedne z najbardziej tradycyjnych płytek, a ich kształt daje potężne możliwości aranżacyjne. Występują w wielu rozmiarach – od małych, 10×10 cm, po 80×80 cm (lub nawet jeszcze większe). Niektóre wzory układania płytek kwadratowych są ponadczasowe, inne wyszły z mody, a jeszcze kolejne po długim czasie wracają do łask. Możesz stosować je bez względu na wielkość kafelków. Pamiętaj, że skomplikowane układy bardziej przyciągają wzrok, dlatego w takiej sytuacji pomyśl o mniej agresywnych kolorach płytek.
PROSTY
Uniwersalny i najczęściej stosowany wzór układania płytek. Ma fugi równoległe do krawędzi płaszczyzny, które przecinają się, tworząc krzyże. Nie musisz mieć dużej wiedzy, jak układać płytki. W tym przypadku bardzo trudno o błędy przy cięciu czy przy wymagających specjalnej obróbki fragmentach. Zwróć uwagę na fakt, że wszystkie docinki są obok siebie i przez to są bardzo widoczne.
KARO
To równie popularny wzór, dynamiczny, najczęściej stosowany w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach czy wąskich korytarzach o długich ścianach i nieprostopadłych kątach. Układanie płytek w karo ma duży potencjał aranżacyjny. Świetnie sprawdza się w kontrastujących kolorach, jest też doskonałym akcentem we wnętrzu utrzymanym w stylu skandynawskim. Wygląda bardzo elegancko. Płytki w karo mają siatkę fug ustawioną pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian.
NA MIJANKĘ
Bardzo popularny motyw we współczesnych wnętrzach. Tutaj harmonia przełamuje regularność. Kolejne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich. Jeśli przesunięcie wynosi pół długości płytki – wówczas mówimy o ułożeniu w cegiełkę. Wadą jest cięcie dużej liczby kafelków.
MIESZANY
Obecnie jest rzadko spotykanym sposobem układania płytek, jednak z dużym potencjałem. Łączy duże płytki z małymi, uzyskując efekt przesunięcia w obu kierunkach. To niezwykle dynamiczna forma. Najlepiej zdecydować się na nią przy większych płytkach lub na bardzo małych powierzchniach. W innym wypadku może spowodować wizualny chaos.
PŁYTKI PROSTOKĄTNE
Prostokąty różnią się między sobą proporcjami boków, przez co dają dużo większe możliwości układania płytek w różne wzory. Zwykle producenci informują, z jakim maksymalnym przesunięciem powinno się je kłaść. Pojawia się tutaj kontrolowana asymetria.
KLASYCZNY
Nie jest stosowany tak często, jakby się mogło wydawać. Klasyczne ułożenie płytek charakteryzuje się prostotą i porządkiem. W niektórych aranżacjach wygląda bardzo ciekawie, jest też łatwe w projektowaniu i montażu.
PIONOWY
Zdobywa coraz większą popularność. Umożliwia stworzenie wyjątkowego i niebanalnego wnętrza. Wbrew pozorom nie potrzeba tutaj bardzo długich płytek. Wystarczą już kilkunastocentymetrowe kafelki.
CEGIEŁKA
To prosty wzór układania płytek. Najczęściej stosowany w aranżacji kuchni, bezpośrednio nad blatem. Chętnie wykorzystywane są nieduże kafelki imitujące cegły, bardzo często w białym kolorze.
JODEŁKA
Króluje praktycznie w każdym wnętrzu – kuchni, łazience, a nawet korytarzu. Świetnie współgra z parkietem ułożonym także w jodełkę. To współczesna klasyka najczęściej stosowana przy płytkach drewnopodobnych – raczej w małym lub średnim rozmiarze.
DIAGONALNY
Z jednej strony dynamiczny, ale wciąż uporządkowany wzór płytek. Daje efekt przestronności. Największym minusem takiego wzoru jest jednak to, że trzeba kupić duży zapas płytek, by mieć możliwość docinania wielu skrajnych elementów – na krawędziach podłogi czy ściany.
NAPRZEMIENNNY
Taki sposób układania płytek – gdzie jeden bok jest dokładnie dwa razy dłuższy od drugiego – wymaga dużej precyzji. Najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Przy wykorzystaniu tego wzoru bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej grubości fug.
RYBIA ŁUSKA
Rybia łuska to nowoczesny i bardzo oryginalny kształt płytek. W kolorze błękitu czy morskiej zieleni doskonale nadaje się do łazienki lub kuchni w stylu glamour. Wystarczy akcent w postaci ścianki pod prysznicem lub fragmentu przestrzeni nad blatem. Można je układać w obie strony albo skierować półokręgiem do siebie. W każdej formie dadzą spektakularny efekt. Dobrym pomysłem jest też użycie fugi w kontrastującym kolorze, która dodatkowo wydobędzie oryginalny kształt płytek. Ich zaletą jest też to, że świetnie tuszują nierówne kąty ścian.
W KSZTAŁCIE ROMBÓW
Kolejny nowoczesny sposób układania płytek. Romby można zestawiać na różne sposoby, uzyskując ciekawe wzory – na przykład sześcian, gwiazdę czy chevron. Duże znaczenie ma tutaj wykorzystanie różnych kolorów kafelków, które pozwolą uzyskać konkretny efekt i podkreślą wybrany wzór. Zupełnie inaczej będą wyglądać położone w poziomie, w pionie czy w zygzak. Z powodzeniem sprawdzą się w nowoczesnej łazience oraz kuchni, gdzie królują geometryczne motywy.