Rodzaje płytek
CERAMICZNE
Płytki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych na rynku. Składa się na to wiele czynników:
- Naturalne składniki (wypalona glina, kaolin, skalenie i inne mineralne dodatki)
- Duża odporność na uderzenia, ścieranie i długoletnia trwałość
- Różnorodność produktu i szeroka dostępność
- Łatwe w utrzymaniu czystości
Mają różnorodne kolory, kształty i zastosowanie. Są naturalne, nietoksyczne, łatwe w utrzymaniu, niepalne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach sanitarnych. W zależności od tego, gdzie będziemy kłaść kafelki oraz jaki efekt chcemy uzyskać, mamy do wyboru wiele rodzajów płytek ceramicznych.
GRES
Płytki gresowe wykonane są z mielonego kwarcu, kaolinu i skaleni. Charakteryzują się tym, że są bardzo trwałe, twarde i wytrzymałe zarówno na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie środków chemicznych. Gres może być szkliwiony lub nieszkliwiony – odmianą tego drugiego jest gres polerowany, który można wykorzystywać na podłogach i ścianach. Gresu technicznego raczej nie stosuje się w łazienkach – jego powierzchnia jest chropowata, a w otworach może pozostawać wilgoć, która powoduje szarzenie płytek. Gres wypalany w temperaturze około 1200 stopni C, dzięki czemu jest wytrzymały i może być stosowany zarówno na ścianach, jak też na podłogach; występuje również w wersji zewnętrznej, czyli odpornej na warunki atmosferyczne, w tym na niskie temperatury.
KLINKIER
Cotto ręcznie lub mechanicznie formowane płytki z masy klinkierowej, tworzonej z czystej gliny pochodzącej z okolic Morza Śródziemnego lub Ameryki Środkowej; w oryginalnej wersji mają porowata powierzchnię, nierówne brzegi, spękania, rysy i naturalne nierówności powierzchni (rustykalny efekt); akumulują ciepło – idealne na ogrzewanie podłogowe
To również bardzo trwałe i odporne płytki, które stosuje się zarówno na podłogę, jak i ściany. Klinkiery mogą być szkliwione lub nieszkliwione, prasowane lub ciągnione. Płytki klinkierowe produkowane w technologii ciągnienia cechują się jednak sporymi odchyleniami od określonego przez producenta standardowego wymiaru, co wiąże się z koniecznością zastosowania szerszej fugi.
GLAZURA
Glazura to najpopularniejszy rodzaj płytek ceramicznych. Sprawdza się jako okładzina na ściany. Różnią się między sobą grubością, stopniem połysku, kolorem i wzornictwem. W porównaniu do gresu, terakoty i klinkieru glazura jest dość cienka i krucha, wypalana w najniższych temperatura.
TERAKOTA
Płytki kamionkowe, wytwarzane z oczyszczonej drobnoziarnistej gliny, szkliwione o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Stosowana głównie na podłogac. Terakota jest mocna i odporna na uszkodzenia, choć bardziej krucha od gresu. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością wodną. Dzięki tym zaletom doskonale nadaje się na podłogi.
PŁYTKI REKTYFIKOWANE
Mają bardzo regularne wymiary (z dokładnością do 0,2 mm) i kąty między bokami (90°). W odróżnieniu od zwykłych płytek mają ostre, proste krawędzie, dzięki czemu doskonale nadają się do kładzenia z minimalną fugą. Płytki rektyfikowane dają efekt jednolitej powierzchni, który jest pożądany w aranżowaniu łazienki o nowoczesnej czy minimalistycznej stylistyce. Wadą jest niestety wyższa cena za m2 w porównaniu do płytek standardowych.
PŁYTKI Z POŁYSKIEM I MATOWE
Płytki można poddać również dalszej obróbce. Najczęściej jest to:
szkliwienie – nadawanie widocznego połysku (płytki surowe, albo inaczej matowe – to płytki nieszkliwione)
angobowanie – proces nadawania płytkom efektu matowego na skutek pokrywania zewnętrznej strony płytki zaprawą o nazwie angoba
polerowanie – zewnętrzna warstwa płytki otrzymuje połysk.